Tiivin arvontavoitolla remontoitiin hirsimökki lämpimäksi 

Vuoden 2025 ensimmäisellä Tiivin 10 000€ arvontavoitolla tehtiin ikkuna- ja oviremontti Mänttä-Vilppulassa sijaitsevaan mökkiin. Lue, mihin haasteisiin ikkuna- ja oviremontilla vastattiin ja mitä tuotteita valittiin.

Tämän vuoden kesällä arvottu 10 000 euron arvontavoitto osui Sadulle Pirkanmaalle. Palkintorahoilla tehtiin ikkuna- ja oviremontti Sadun ja hänen puolisonsa Taunon Mänttä-Vilppulassa sijaitsevaan mökkiin. Talo on ollut aiemmin työläs lämmittää, mutta nyt polttopuita kuluu huomattavasti vähemmän ja lämpö myös pysyy sisällä.

Satu kertoi osallistuneensa ikkuna-arvontoihin useamman kerran aiemminkin, ja nyt voitto osui vihdoin kohdalle. Tiivin myyjän käynnillä he olivat vielä miettineet ottavansa mökki-ikkunat, mutta myyjä sai parin muuttamaan mieltään. Tästä vinkistä pariskunta on ollut tyytyväinen, sillä he käyttävät mökkiä myös talvella, eivätkä vanhat kaksilasiset mökki-ikkunat riittäneet pitämään taloa lämpimänä. Talossa ei ole sähköjä, joten takka on ainoa lämmönlähde. Lämmittämiseen kului talvisin usein jopa kuusi tuntia.

–Tiivin myyjä sanoi, että nyt kun nämä vaihdetaan, niin huomaatte sitten eron. Mietittiin että no, katsotaan, sillä kesäisinkin kun on puhaltanut tosi voimakas pohjoistuuli, niin ikkunat ovat falskanneet, Satu muistaa epäilleensä.

Ero vanhaan huomattiin kuitenkin jo ensimmäisenä iltana, kun talo lämmitettiin remontin jälkeen ja lämpö ei tippunut yhtään.

–Nytkin kun tultiin pakkasaamuna, lämmittämiseen meni puolta lyhyempi aika, Tauno toteaa.

Valkoinen raikasti hirren sävyn

Vanhat ikkunat olivat listoineen sisältä puunsävyiset, ja sisäpuolen värivalinta aiheuttikin paljon pohdintaa. Lopulta päätös kuitenkin oli valkoiset sisäpuitteet, ja tähän ratkaisuun molemmat ovat nyt tyytyväisiä. Valkoinen väri vaikuttaa hirren sävyyn positiivisesti, eikä se näytä niin kellertävältä kuin ennen.

Vanhojen tyyliin myös uusiin ikkunoihin haluttiin ristikot, osittain ehkäisemään lintujen törmäilyä laseihin. Terassiovi tehtiin suurella lasiaukolla ja ilman ristikoita, jotta näkymä suurenisi ja valon määrä lisääntyisi. Raikasta ilmettä oveen ja koko taloon tuo oven vaaleanharmaa väri molemmin puolin.

Kiitosta asennustiimille

Satu ja Tauno miettivät aluksi, että hoitaisivat asennuksen itse, mutta päättivät tässäkin kohtaa kuunnella asiantuntijan neuvoa.

–Meitä kannustettiin ottamaan asennus Tiiviltä, ja onneksi otettiin. Pitäisikin laittaa viestiä perään, että he asentajat olivat tosi mukavia ja ammattitaitoisia. Että ei kyllä olisi saatu laitettua näitä itse, Satu pohtii.

Tiivi oli pariskunnalle ennestään tuttu, sillä heidän rivitalokotinsa taloyhtiöön vaihdettiin Tiivin ikkunat viitisen vuotta aikaisemmin. Tiivi oli tullut vastaan myös sosiaalisessa mediassa. Ikkuna-asioihin he eivät kuitenkaan tarkemmin olleet perehtyneet.

–Muutama kaveri on suunnitellut ikkunaremonttia, ja kun kuulivat että saatiin Tiivin ikkunat, niin sanoivat että onpa hyvä, että niillä on kaikkein laadukkaimmat ikkunat, Satu hehkuttaa.

Ikkunaremontti oli parille selkeästi hyvä kokemus kaikin puolin, ja he ovat tyytyväisiä tuotteisiin, asennukseen ja palveluun.

–Ihan ehdottomasti voitaisiin suositella Tiiviä. Nää on tosi laadukkaan oloiset.

Katso kuvat kohteesta